Produkty COLWAY


Baza wiedzy


Kolagen naturalny - czym jest i jaka jest jego rola

Kolagen naturalny - czym jest i jaka jest jego rola

Skóra ludzka to prawdziwy fenomen. Która tkanina lub ubranie wytrzymałoby ciągłą, długotrwałą ekspozycję na czynniki mechaniczne (tarcie, rozciąganie), promieniowanie ultrafioletowe i niezliczone substancje z którymi ma kontakt? Co zapewnia skórze tak niezwykłe właściwości? Kluczowym jej elementem i zarazem budulcem jest kolagen.

To naturalne białko ma postać włókien spajających skórę, stanowiących jej rusztowanie. Nie trudno więc zrozumieć jego kluczową rolę w utrzymywaniu zdrowia i świeżości tej naszej zewnętrznej powłoki. Ale rola kolagenu wykracza daleko poza to!

Wpływ kolagenu na zdrowie

Ubytki kolagenu w skórze powodują jej rozluźnienie i z czasem powstawanie zmarszczek. Jednak czynnik estetyczny – wpływ na urodę – to zaledwie zaledwie jeden z elementów, o których należy pamiętać.

Łatwo przeoczyć, że skóra to największy organ naszego ciała. Co zaskakujące stanowi około 16% jego masy. Nie jest jedynie zwykłym „opakowaniem”. Spełnia wiele funkcji ochronnych i związanych z regulacją temperatury ciała. Inaczej mówiąc, od kondycji naszej skóry zależy w ogromnej mierze zdrowie całego organizmu. Dodatkowo kluczowy element skóry, kolagen jest budulcem chrząstek stawowych, ścięgien, więzadeł, mikrorusztowaniem kości, a nawet zasadniczym składnikiem białkowym rogówki oka.

Jak zapobiegać utracie kolagenu?

W młodym, wolnym od stanów patologicznych organizmie, kolagen produkowany jest przez fibroblasty – komórki odpowiedzialne za jego tworzenie. Wyniki badań klinicznych wskazują, że proces ten ulega spowolnieniu z wiekiem. Wpływa to negatywnie na prawidłową budowę i funkcjonowanie struktur anatomicznych. Nie bez powodu kolagen bywa nazywany „białkiem młodości”. Jakie jeszcze czynniki powodują jego rozpad? I co istotne: Jak przeciwdziałać utracie kolagenu? 

Dodatkowo nie mniej istotny jest wpływ czynników środowiskowych. Należą do nich:

  • Toksyczne substancje obecne w dymie tytoniowym.
  • Promieniowanie słoneczne, a właściwie ultrafioletowe (UV) uszkadzające kolagen i elastynę w głębokich warstwach skóry – tzw. skórze właściwej
  • Dieta wysokocukrowa. Przyspiesza ona glikację białek, a w rezultacie osłabienie struktury kolagenu.

Nasz organizm ma zdolność produkować pewną miarę tego krytycznego dla naszej kondycji związku. Jedną z metod jest suplementacja ukierunkowana na aktywację produkcji kolagenu ustrojowego i dostarczenie organizmowi odpowiednich substratów (składników) do jego produkcji. Przy doborze suplementów warto pamiętać, że ze względu na przebieg translacji w enzymatycznym procesie tworzenia kolagenu, jego naturalna produkcja wymaga obecności kwasu askorbinowego, czyli witaminy C.

Znakomitą wiadomością jest również to, że kolagen jest wchłanialny. Oznacza to, że nasz organizm posiada zdolność rozkładania tego peptydu, jego przetwarzania według potrzeb i przyswajania. Można go zatem stosować zarówno w suplementacji dietetycznej, jak i w kosmetyce. Skutkiem regularnej aplikacji kolagenu jest między innymi wyraźna rewitalizacja skóry. Idealnie jeśli w produktach kosmetycznych towarzyszy kolagenowi elastyna – jego siostrzane białko – które pomaga zachować właściwą sprężystość skóry. 

Patrząc przez pryzmat roli jaką w budowie i działaniu naszego organizmu odgrywa, nie dziwi nas że kluczem do pielęgnacji zdrowej, sprężystej, pełnej świeżości skóry jest kolagen naturalny.

Tags: kolagen